Sveikatos apsaugos ministerija gegužės 24 d. organizuotame susitikime, kuriame buvo pakviestos savivaldybės, sveikatos priežiūros įstaigos ir aukštosios mokyklos, pristatė sveikatos priežiūros specialistų pritraukimo PFSA ir ragino dalyvavusius pradėti vykdyti aktyvią komunikaciją, siekiant, jog per priėmimą 2024-2025 mokslo metams įstotų kuo daugiau asmenų į sveikatos priežiūros specialistus rengiančias studijas. Kadangi Vyriausybės strateginės analizės centro atnaujinto tyrimo rezultatai prognozuoja, kad 2032 m. gali trūkti net 4 643 bendrosios praktikos slaugytojų, todėl norime ypač atkreipti dėmesį į slaugos studijas ir slaugos sričiai skiriamą finansavimą. Sveikatos priežiūros specialistų pritraukimo PFSA slaugos studijų kainai apmokėti ir stipendijų skyrimui slaugos studijų studentams numatyta skirti 14 866,642 tūkst. Eur. Akcentuojame, kad šiuo metu vyksta pagrindinis priėmimo etapas į pirmosios pakopos studijas, kuris vyks iki liepos 24 d., papildomo priėmimo pirmasis etapas vyks iki rugpjūčio 8 d., o papildomo priėmimo antrasis etapas vyks iki rugpjūčio 22 d., todėl laikotarpis iki rugpjūčio 22 d. yra labai svarbus, siekiant pritraukti naujus asmenis į slaugos sritį.
Raginame savivaldybes, sveikatos priežiūros įstaigas, aukštąsias mokyklas ir nevyriausybines organizacijas šiuo laikotarpiu aktyviai komunikuoti su būsimais studentais, abiturientais ir skatinti rinktis slaugos studijas bei pasirašyti sutartis su sveikatos priežiūros įstaigomis. Dalijamės parengta informacija, kurią galima naudoti socialiniuose tinkluose, renginiuose, dalintis su mokyklomis, kurios galėtų patalpinti savo socialinių tinklų paskyrose, ir pan.
Primename, kad svarbu inicijuoti bendradarbiavimą tarp savivaldybių, aukštųjų mokyklų ir įstaigų, identifikuoti asmenis, studentus, kilusius iš regiono, užmegzti ryšį su jais, iš anksto pradėti kalbėti apie ateities darbo perspektyvas ir skatinti grįžti į gimtąjį regioną. Siekiant pritraukti, įgalinti ir išlaikyti sveikatos priežiūros specialistus, svarbu taikyti kompleksines skatinamąsias priemones, kurti palankų psichoemocinį klimatą, organizacinę kultūrą, suteikti profesinio tobulėjimo galimybes, įtraukti į sprendimų priėmimą, užtikrinti savęs realizaciją, padėti sėkmingai integruotis į regioną, visuomenę, kolektyvą bei taikyti kitas nepinigines ir pinigines (studijų kainos apmokėjimą, stipendijų skyrimą, apgyvendinimo, transporto finansavimą ir t. t.) skatinamąsias priemones. Akcentuojama, kad pasirenkant likti darbovietėje vertingesniais ir svarbesniais kriterijais tampa saugumo jausmas, priklausymas komandai, pagarba, savęs realizacija, sėkminga integracija į naują vietą tiek darbovietės, tiek geografiniu atžvilgiu.
Susidomėjai? – spausk čia.
SAM informacija